Vysvětlení licencování Windows Server 2022

Co je Windows Server?

V případě, že jste v IT noví a nejste si jisti, co je Windows Server, jedná se o operační systém, který Microsoft speciálně vytvořil pro použití na serveru. Je navržen tak, aby běžel nepřetržitě na pozadí a poskytoval zdroje dalším počítačům v síti. Windows Server je navržen pouze pro použití v podnikovém nastavení.

Od systému Windows Server 2016 má systém Windows Server možnost instalace s nebo bez grafického uživatelského rozhraní pro počítače. Instalace bez GUI se nazývá Server Core a je primárně spravována pomocí příkazového řádku. Mnohem populárnější je však možnost instalace na plochu pro Windows Server. Plocha vypadá podobně jako Windows 10 a má hlavní panel, ikony na ploše a tlačítko Start.

Windows Server je navržen pro spouštění úloh na podnikové úrovni. Níže je uvedeno několik rolí, které může systém Windows Server plnit:

  • AD
  • DNS
  • DHCP
  • File and Print services
  • Web Server
  • Failover cluster
  • Hyper-V virtualization
  • Exchange Server
  • SQL Server


Jaké jsou různé edice systému Windows Server 2022?

Existují tři základní edice systému Windows Server 2022:

Windows Server 2022 Datacenter – Navrženo pro vysoce virtualizovaná datová centra a cloudová prostředí.
Windows Server 2022 Standard – Navrženo především pro fyzická nebo minimálně virtualizovaná prostředí.
Windows Server 2022 Essentials – Určeno pro malé podniky s až 25 uživateli a 50 zařízeními.
Všechny edice Windows Server 2022 lze spravovat pomocí Server Manager nebo Windows Admin Center (WAC). Můžete také využít hybridní funkce pro správu pomocí Azure Arc ke správě místních systémů Windows Server 2022 spolu s virtuálními počítači (VM) založenými na Azure. Instalaci nové verze Windows Server 2022 lze provést jako místní upgrade pro Windows Server 2016 a vyšší nebo můžete provést novou samostatnou instalaci.

Pokud potřebujete pokyny k instalaci, podívejte se prosím do našeho podrobného průvodce, jak nainstalovat Windows Server 2022.

Jaké jsou výhody znalosti licencování?

Windows Server 2022 jako softwarová platforma na podnikové úrovni může být drahý. Pochopení licenčních požadavků pro Windows Server 2022 vám umožní optimalizovat vaše investice do platformy. To vám umožní zajistit, že si zakoupíte pouze služby, které potřebujete, a nebudete zbytečně investovat do edic, funkcí a služeb systému Windows Server, které nepotřebujete. Pochopení licencování také pomáhá zajistit, že budete dodržovat licenční pravidla a omezení.

Jak se v průběhu let změnilo licencování Windows Server?

Ve verzi Windows Server 2008 a dřívějších verzích byl Windows Server primárně licencován pomocí modelu Server + Client Access License (CAL) nebo modelu Processor + CAL. Edice Windows Server Standard a Enterprise byly licencovány pomocí modelu Server + CAL a edice Windows Server Datacenter a Windows Server pro systémy založené na Itanium byly licencovány pouze pomocí modelu procesor + CAL.

Od vydání Windows Server 2016 však Microsoft přešel na licencování Windows Serveru podle počtu procesorových jader. Není divu, že nový licenční model je o něco složitější než starší licenční schéma. Se systémem Windows Server 2022, Windows Server 2022 Standard a Windows Server 2022 Datacenter se řídí modelem licencování založeným na jádru, zatímco systém Windows Server 2022 Essentials používá model licencování založený na serveru.

Existuje několik základních licenčních pravidel, která byste měli znát:

Každý server Windows Server Datacenter a server edice Standard vyžaduje minimálně jednu základní licenci, která pokrývá 16 základních licencí. Pokud upgradujete svůj systém zakoupením dalších CPU nebo jader, musíte si také zakoupit další licence na pokrytí těchto upgradů.
Všechna fyzická jádra serveru musí být licencována. Pokud instalujete OS na systémy s více než 16 jádry, jsou vyžadovány další licence. Další základní licence lze zakoupit v balíčcích po 2, 4 a 16 jádrech.
Další základní licence jsou také vyžadovány pro zákazníky, kteří chtějí licencovat více než dva virtuální počítače, na které se vztahuje licence Windows Server 2022 Standard edition. Opět platí, že pokud potřebujete další základní licence, musíte je zakoupit v balíčcích po 2, 4 nebo 16 jádrech.
Windows Server 2022 Standard a Windows Server 2022 Datacenter také vyžadují licence klientského přístupu pro každého uživatele nebo zařízení, které se připojuje k serveru.

Co je Windows Server Client Access License (CAL)?

Je důležité si uvědomit, že licence klientského přístupu není softwarový produkt. CAL je licence, která dává uživateli nebo zařízení právo na přístup ke službám systému Windows Server, jako je sdílení souborů nebo tisk.

Co je CAL pro zařízení?

S licencí CAL pro zařízení zakoupíte licenci CAL pro dané zařízení, které přistupuje k vašemu serveru nezávisle na počtu uživatelů, kteří toto zařízení používají. Toto je určeno pro scénáře, kdy více uživatelů může používat jedno licencované zařízení. Některé běžné příklady mohou být veřejný terminál v obchodě, ke kterému mají přístup různí zákazníci, nebo zařízení ve výrobním závodě, kde více zaměstnanců potřebuje používat stejný systém.

Jaký je rozdíl mezi User a Device CAL?

Přesně jak jejich názvy napovídají, licence CAL na uživatele se vztahuje na koncového uživatele, zatímco licence CAL na zařízení se vztahuje na konkrétní zařízení. Uživatelské licence jsou použitelné, pokud uživatel potřebuje přístup k serveru a mohl by potenciálně používat více zařízení, jako je stolní počítač nebo notebook. Licence na zařízení jsou více použitelné pro veřejné použití nebo používání sdílených zařízení, protože stačí licencovat zařízení bez ohledu na to, kdo je používá. Uživatelské licencování je nejběžnější možností.

Co lze virtualizovat?

Windows Server 2022 obsahuje funkci Hyper-V, což je virtualizační platforma společnosti Microsoft. Hyper-V poskytuje hardwarovou virtualizaci, která vám umožňuje instalovat různé operační systémy na tento virtuální hardware.

Hyper-V podporuje spouštění všech druhů různých typů virtuálních strojů včetně Windows Server, Windows 10 nebo 11, Linuxu a macOS. Licenční práva k virtualizaci pro tři edice Windows Server se však velmi liší.

Windows Server 2022 Datacenter je určen pro vysoce virtualizovaná prostředí a zahrnuje práva na neomezený počet virtuálních počítačů, nebo jak jsou označovány v licenční dokumentaci, prostředí operačního systému (OSE) a kontejnery. Jinými slovy, na Windows Server 2022 Datacenter edition můžete provozovat tolik virtuálních počítačů nebo prostředí OSE a kontejnerů, kolik chcete, a nebudete muset platit za žádné další licence Windows Server.

Windows Server 2022 Standard je určen pro mírně virtualizovaná prostředí a zahrnuje práva pro 2 virtuální počítače a neomezený počet kontejnerů. Pokud chcete provozovat další virtuální počítače, budete si muset zakoupit další licence.

Windows Server 2022 Essentials je primárně určen pro malé podniky nebo malé střední podniky (SMB) s důrazem na snadné použití a cloudovou integraci Azure.
Windows Server 2022 Essential umožňuje provozovat jeden virtuální počítač, na kterém lze spouštět pouze Windows Server Essentials. Pokud spustíte virtuální počítač, lze fyzického hostitele použít pouze ke správě virtuálního počítače.

Edice Windows Server 2022 Datacenter a Standard také poskytují podporu pro spouštění kontejnerů a na těchto dvou edicích můžete spouštět neomezený počet kontejnerů.

Bude Hyper-V Server 2022?

Ne. V minulosti společnost Microsoft vydala speciální omezenou verzi Windows Server, která byla výslovně navržena pro podporu virtualizace, nazvanou Hyper-V Server. Společnost Microsoft vydala Hyper-V Server 2016 a Hyper-V Server 2019. Hyper-V Server byl v podstatě bezplatný produkt, ale stále jste museli licencovat všechny virtuální počítače, které na něm běžely. Hyper-V Server nebyl široce přijat a Microsoft jej ukončil s Windows Server 2022.

Co je Software Assurance?

Software Assurance (SA) je funkce, kterou můžete přidat ke svým licencím Windows Server a která poskytuje další výhody nad rámec základního licencování. SA lze také zakoupit pro OEM licencovaný software do 90 dnů po zakoupení. Nejdůležitější výhodou SA jsou práva na novou verzi produktu, která vás opravňuje k získání nové verze softwaru, jakmile bude k dispozici bez dalších nákladů. SA má i další výhody včetně rozšířené podpory oprav hotfix a vylepšené mobility OSE, kde můžete volně přesouvat virtuální počítače s Windows mezi různými hostiteli. Další informace o SA můžete zjistit na webové stránce Výhody Software Assurance společnosti Microsoft.